Пре тачно седам деценија, 22.12.1952. године у Београду је умрла позната српска књижевница и новинарка Милица Јаковљевић Мир Јам. Нажалост, њен одлазак нису забележиле ниједне новине, јер је после Другог светског рата била неправедно запостављена. У првој половини двадесетог века биле су ретке жене новинари, тако да су се у „Монографији од два века српског новинарства“, међу 100 најзначајнијих новинара нашле само три жене и то: Мага Магазиновић, Деса Глишић и Милица Јаковљевић. Милица Јаковљевић је рођена у Јагодини 22.4.1887. године, а детињство и рану младост провела је у Крагујевцу, где је завршила учитељску школу.
Као учитељица радила је седам година у селу Криви вир, смештеном у подножију Ртња, а драгоцена искуства ће касније описати у роману „Девојка зелених очију“. Ту сеоску идилу прекида почетак Великог рата који ће провести са остатком породице у Крагујевцу, стрепећи за живот брата Стевана. Срећом, брат преживљава ратне страхоте и о томе сведочи чувено дело „Српска триологија“. По завршетку Великог рата породица Јаковељвић се сели у Београд, где Милица 1921. године започиње новинарску каријеру. Њен новинарски и књижевни таленат посебно долази до изражаја у забавном листу „Недељне илустрације“ које су почеле да излазе 1925. године и од тада она користи псеудоним Мир Јам. Убрзо постаје и члан редакције. Највише је пратила културна дешавања, нарочито позоришни живот. Говорила је руски и француски језик.
Поред новинарског ангажовања остварила је и импресивни књижевни опус, посебно када су у питању љубавни романи („Рањени орао“, „Самац у браку“, „Грех њене мајке“…). Била је изузетно популарна у међуратном периоду Краљевине Југославије. Писала је питко о лепршавој љубави и брачном животу иако сама није успела да оствари јарко жељену породицу.
Умрла је скрајнута и заборављена, али до краја достојанствена. Тек крајем седамтесетих година прошлог века почело је објављивање њених познатих романа. Крајем прве деценије овог века чувени редитељ Здравко Шотра успешном екранизацијом њених популарних романа највише је допринео исправљању неправде према Мир Јам и њеном књижевном делу. Општина Врачар је пре пет година поставила спомен плочу на згради у Његошевој улици 54. Јединствена Мир Јам почива у породичној гробници на Новом гробљу.
