Награда за креативност, Светске организације за интелектуалну својину, WIPO Medal for Creativity, у категорији за аутора монографског дела у области друштвено хуманистичких наука у 2022. години, припала је господину Живојину Петровићу, директору и уреднику научног канала Brainz TV, за дело РАТНИК СУНЦА у издању издавачке куће Лагуна из Београда.
Поводом обележавања 102. годишњице Завода за интелектуалну својину Републике Србије, а са циљем промовисања значаја заштите интелектуалне својине за развој савремене економије и друштва, спроведен је конкурс за доделу награда Светске организације за интелектуалну својину (WIPO) у 4 категорије такмичења: проналазачи најбољег патента, најбољи индустријски дизајн, аутор најбољег монографског дела из области друштвено-хуманистичких наука и најбољи млади проналазачи.
Награду Живојину Петровићу доделила је комисија у саставу: др Александар Петровић, редовни професор Културне антропологије на Филолошком факултету Универзитета у Београду (председник комисије), др Радомир Поповић, научни саветник у Историјском институту САНУ у Београду, др Никола Демоња, саветник у Заводу за интелектуалну својину.
Према речима комисије, књига РАТНИК СУНЦА говори о професору др Браниславу Бранку Лаловићу (1928–1988), протагонисти борбе за соларну енергију, који је визионарски наслутио кризу енергије у којој се данас налазимо. Он је као нуклеарни физичар Института у Винчи још седамдесетих година прошлог века започео истраживања о технолошкој примени соларне енергије, и постао тако један од пионира истраживања алтернативних извора енергије, који је српску науку на овом пољу винуо у сам светски врх иновативности. Упоредо са излагањем великих резултата научног рада Бранка Лаловића, књига говори и о отпорима на које је он наилазио, и о чудним обртима у његовом животу. Она се може читати и као хроника српске науке тог времена у сенци сукоба залагања за нуклеарну или соларну енергију.
У даљем образложењу награде, чланови комисије истичу да књига аутентично оживљава успомену на значај научног рада Бранка Лаловића, једног од заборављених великана, и истовремено отвара многа актуелна питања о енергетској прекретници на којој се свет данас налази.
„Задовољство је да њеном јавном значају придружујемо награду за креативност Светске организације за интелектуалну својину (WIPO), у нади да ће с њом још снажније остварити своју мисију“ закључује се у саопштењу комисије.
Извор:
https://www.zis.gov.rs/vesti/2022-pobednici-takmicenja-za-wipo-nagrade/
