– Хало, Жико, јел сам те пробудила? – чуо сам раздрагани глас легендарне Драгице са Видоковца док је сат на зиду откуцавао скоро осам часова.
– Нисте Драгице, нисте, изволите… – срамота ме је било да признам да ме је звоно телефона тргло из дубоког сна.
– Данас је велики јубилеј! – наставила је Драгица, збунивши ме о чему се ради и додала – Буди у подне испред зграде ЕПС-а у Масариковој, ред је да одамо пошту нашем Ђорђу Станојевићу!
Док сам се пробијао кроз престонички кркљанац размишљао сам како је сигурно испред споменика велика гужва, те многобројне делегације полажу венце и цвеће, јер ипак је данас, како Драгица рече, јединствени јубилеј – тачно сто година од смрти нашег прослављеног научника.
Међутим, тамо није било никога сем миле и неуморне Драгице која је са Видиковца понела једну ружу, те ју је након што је папирном марамицом обрисала гареж и прашину, положила на споменик уз толико темељну причу о професору Станојевићу да би свако помислио да је са њим одрасла.
Ђорђе Станојевић (1858-1921) један од најзнаменитијих српских научника и истраживача, физичар, први српски астрофизичар, професор Велике школе и ректор Београдског универзитета. Заслужан је за увођење првог електричног осветљења у Београду и изградњу првих хидроелектрана у Србији. Био је један од најобразованијих и најученијих људи у Србији: широке културе, европских манира, динамичан послован човек, ентузијаста и романтичар, патриота, који је веровао у науку и технику, али и у свој народ. Многа научна достигнућа Србија је упознала захваљујући њему: донео је први рентген апарат, инсталисао прву радиотелеграфску станицу, донео прве расхладне уређаје, направио прву фотографију у боји у Србији. Захваљујући његовом надахнутом говору члановима Комисије општине београдске, донета је одлука о електричном осветљавању града што је и спроведено 1893. Помогао је и електрификацију Ваљева, Ужица, Лесковца, Зајечара, Чачка, Ниша…целе Србије. Организовао је долазак свог великог пријатеља, Николе Тесле у Београд, допратио га из Пеште и испратио назад. Објавио је више од стотину научних, стручних и радова на популаризацији науке и технике, пре свега физике, астрономије и електротехнике.
Хвала Вам Драгице у име свих нас који нисмо достојни оваквих дивова!